Ücretsiz Online Whois Sorgulama - Online Whois Checker

ONLİNE ÜCRETSİZ SEO ARAÇLARI

Whois Sorgulama


Yeni Bir URLŞuanki Araç - Whois Sorgulama

Whois Sorgulama nedir? Whois Nedir? Whois Ne İşe Yarar?
Whois
 (Alan Adı Sorgulama), domain'in (alan adının örn: domainadi.com ya da IP numaranın ait olduğu kişi ve/veya kuruluşun (firmanın) bilgilerini içerir. Domain'in kayıt ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri de yer alır.

Whois Detayları

Whois sorgusu temel anlamda bir domain adı hakkında, hangi kişiye ait, firma veya kuruluşun hakkındaki bilgileri size sunmaktadır. Bu bilgilerin arasında domain ne zaman kayıt yapılmış ne zaman süresi dolacağına dair bilgiler içermektedir.

Kullanıcı domain adı alırken girmiş olduğu bilgiler telefon numarası, adresi hangi firma aracılıyla tescil sağlıyorsa bu bilgiler arasında yer almaktadır, fakat siz bu bilgilerin görüntülenmesini istemiyorsanız domain tescil etmiş olduğunuz firma ile iletişime geçerek whois bilgilerinizi gizleme imkânına sahipsiniz. Bazı domain uzantılarına sahip olan domain adlarına whois bilgisinden ulaşmak mümkün değildir çünkü ICANN’ a kayıtlı olduğundan dolayıdır. ICANN’ a kayıtlı olmayan domain uzantılarının whois bilgileri görüntülenmez. Bu domain uzantılarından birine örnek vermek gerekirse “.museum” bu uzantılara örnektir.

Whois sorgulama ile domain adresinin bilgileri dışında firma bilgilerinde öğrenebilirsiniz. Domain adresinin ip numarasını da whois sorgulama kısmında bulabilirsiniz. Ayrıca sorgulamada host edildiği firmanın name server (NS) adresleri hangi sunucu bilgisini gösteriyor ise siteniz o sunucu üzerinden çalıştığı bilgileri de yer almaktadır.

Whois üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; alan adı sahibi, alan adı yöneticisi ve alan adı teknik işleri yapan görevli bilgileridir. Whois bilgilerin amacı herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında alan adının sahibini veya kuruluşa ulaşabilmektir. Ayrıca bu whois bilgileri internet ortamında herkese açık bir şekilde paylaşılmaktadır. İsteyen kişi veya kuruluş hizmet aldığı firma ile görüşerek bu bilgileri gizleme işleme yapabilmektesiniz. Whois bilgisinde hangi bilgilerin bulunacağına alan adı satın alan kişi karar verir.
WebSiteKaydet