Metin Kod Oranı Sorgulama - Code to Text Ratio Checker

ONLİNE ÜCRETSİZ SEO ARAÇLARI

Metin Kod Oranı Sorgulama


Yeni Bir URLŞuanki Araç - Metin Kod Oranı Sorgulama

Metin Kod Oranı nedir? 
Web sitenizin metin içeriği sayfa kodlarınızdan daha fazla olmalıdır. Arama motorları sitenizi ziyaret ettiğinde koddan ziyade içerik bulmak isterler. İçerik onların besin kaynağıdır. Ancak siz onlara besin yerine abur cubur olarak ifade edebileceğimiz kodlar sunarsanız. Arama motorları bundan rahatsız olacak ve size düşük bir SEO puanı verecektir. Ancak siz onlara sağlıklı besinleri daha çok sunar az bir abur cubur verirseniz onun sağlığını önemsediğinizi düşünerek sizi severler ve daha yüksek bir SEO puanı ile sizi ödüllendirirler. 

Özellikle Php ve Asp gibi dinamik yapıda kodlamaya sahip siteler, belirli bir içeriğin ziyaretçilere gösterilebilmesi için pek çok php kodunu kullanması gerekebiliyor. Bu sebeple, kısıtlı bir oranda gösterilecek metin için büyük oranlarda kodlama yapılmış oluyor. Bugünkü dersin konusu, sitenin kaynak kodu ile arayüzde görüntülenen metin arasındaki oran. Metin büyüklüğü kod büyüklüğüne oranla ne kadar fazla ise, o kadar arama motoru dostudur.

Arama motorları için önemli olan 2 kriter siteyi rahat dolaşabilme ve sitenin hızıdır. İçerik metni ve kaynak kodu oranı bu 2 kriteri doğrudan etkilemektedir. Düz metinin kaynak koda oranla daha fazla olması, sitenin daha temiz bir kodlamaya sahip olduğunun göstergesidir. Bu sebeple Google botları sitelerde daha kolay gezebilir ve sayfaları daha hızlı görüntüleyebilir.

Metin kodu, kaynak kodu oranı ne kadar yüksekse site sıralama için daha iyi bir şans elde eder. Hızlı indexlenmesi de cabası. Google açısından en etkili kaynaklar ile açıklanmış bu hususun biraz daha detaylarına inelim.

“İçerik Metni / Kaynak Kodu” Oranını Nasıl Arttırabiliriz ?

Sitede yer alan resimleri css kaynaklı kullanarak, resim urlsi kadar kaynak kodda azalma sağlayabiliriz.
Sitedeki urllerin kısayollarını kullanarak. Örneğin “http://www.seohocasi.com” yerine sadece “/” ve “http://webmaster.websitekaydet.com/seo” yerine “/seo” kullanarak, bu iki url yapısı da aynı sonuca gidecektir.
İnline css ve inline js leri minimuma indirerek.
Html tablosu yerine css tablo yapısını kullanarak
WebSiteKaydet