Md5 Şifre Oluşturucu - Online Md5 Generator

ONLİNE ÜCRETSİZ SEO ARAÇLARI

Md5 Şifre OluşturucuŞuanki Araç - Md5 Şifre Oluşturucu

MD5 Nedir? 

MD5 (Message-Digest 5), veri bütünlüğünü test etmek için kullanılan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Ron Rivest tarafından 1991 yılında geliştirilmiş bir kriptografik özet (tek yönlü şifreleme) algoritmasıdır. Girdi verinin boyutundan bağımsız olarak 128 bitlik hexadecimal karakterde özetler üretir.

MD5'deki her girdinin benzersiz olması mümkün değildir, çünkü üretilen "özet" sonuç olarak 128 bittir, ancak MD5'le şifrelenebilecek bilgiler sonsuza gider.

MD5 girdilerinin çözümlenmesi teorik olarak imkânsızdır. Fakat bazı MD5 veritabanları sayesinde brute force yöntemiyle 16 karaktere kadar çeviri yapılabilmektedir. Bu veritabanları sizin girdinizi önceden oluşturulmuş binlerce veri girdisinde tarayarak bulduğu sonucu size verir. MD5 formatında saklanan şifrelerin çözümlenmesi bu yöntemle mümkün olmaktadır.

Aynı işlevi sunan algoritmalara örnek olarak SHA-1 ve RIPEMD-160 verilebilir.

MD5  bir şifreleme algoritmasıdır. Bu yöntemde girdinin büyüklüğünden bağımsız olarak 128-bit'lik bir çıktı üretilir ve girdideki en ufak bir değişiklik bile çıktının tamamen değişmesine sebep olur. MD5 algoritması tek yönlü çalışır ve şifreleme yapılır, ancak şifre çözülemez. Verilerinizi şifrelemek için kullanabileceğiniz bu yöntemde unutmamanız gereken şey, şifrelemiş olduğunuz veriyi yeniden çözümlemeniz şuan mümkün değil, bu nedenle şifrelediğiniz verilerin orjinalleri güvenli bir ortamda saklamak isteyebilirsiniz bizden ufak bir hatırlatma.
WebSiteKaydet