Alan Adı (Domain) Otoritesi - Domain Authority Checker

ONLİNE ÜCRETSİZ SEO ARAÇLARI

Alan Adı Otoritesi


20 URL/LİNK girişi yapabilirsin. (Linkler alt alta olarak yazmalısın)İşleniyor...


Şuanki Araç - Alan Adı Otoritesi

Domain Otoritesi nedir? - Alan Adı Otoritesi Nedir?
Alan adınızın sektörde ne kadar etkili olduğunu anlamak için sitenizin otoritesi ölçülüyor. Bu sitenizin ziyaretçi sayısına, içeriğinin orjinalliği ve faydalı oluşuna göre yapılan bir değerlendirme biçimidir. 

Domain, yani alan adı otoritesi SEO dünyasında yeni karşılaştığımız bir terim değil. Ancak, kulaktan dolma bilgilerle, yanlış anlaşıldığını ve abartıldığını düşündüğüm için bu konuda bildiklerimi yazmaya karar verdim.

İngilizce’de DA (Domain Authority) anlamına gelen bu kavramı ve sıkça duyacağınız bazı terimleri anlatmaya çalışayım.

İlk olarak biraz geriye gidip geçmişte domain otoritesini belirlemek için uzun yıllar kullanılan Google Pagerank’i hatırlayalım.

Geçmişte alan adı otoritesi olarak Google Pagerank değerlerini referans alırdık. Google alan adlarına (aslında URL’lere) 0-10 arası bir değer biçer, çeşitli periyodlarla bu skoru güncellerdi.

Google, Pagerank değerlerini biz kullanıcılara güncel bir şekilde göstermeyeceğinin ilk sinyallerini, Chrome tarayıcının içine bu özelliği gömmeyerek gösterdi. 2013 Aralık ayından beri Pagerank yalnızca kendi içinde güncellemeler yapan, dışa kapalı bir sistem haline döndürüldü. 2013 Aralık güncellemesinden sonra Pagerank değeri 5 olan bir sitenin Pagerank değerinde bugün bir değişiklik yok. Ancak gerçekte bu değer 2’ye de düşmüş, 6’ya da çıkmış olabilir. Bu sebepten ötürü, SEO alanında çalışan ciddi firmalar Google Pagerank değerlerini artık dikkate almıyoruz.

Google, Pagerank’i çöpe mi attı?

Elbette hayır. Pagerank Google arama motorunun en önemli bileşeni. Ancak aşağıda açıklayacağım nedenlerden ötürü artık bu değerleri biz son kullanıcılarla paylaşmayı bıraktı.

Bunun başlıca nedenleri;

  • Pagerank değeri yüksek olan alan adlarının satışının yapılması,
  • Pagerank değeri yüksek alan adlarından para karşılığı link paylaşımı yapılması.

Bu iki teknik yıllarca SEO’cular tarafından suistimal edildi. Bir iki yıl öncesine kadar “çöp içerik” olarak nitelendirebileceğimiz bir web sitesinin, PR değeri yüksek sitelerden link alması, arama sonuçlarında yükselmeleri için yeterliydi. 2014 yazından sonra Google bu konuda önemli adımlar atarak, web sitesi sahiplerine link satın almanın rus ruleti oynamaktan farksız olduğunu; içeriğe odaklanmak gerektiğini gösterdi.

Domain Otoritesi nedir?

Domain, yani alan adı otoritesi Moz tarafından geliştirilen bir metriktir. Alan adını 1-100 arası puanlandıran bu sistemin Google ile hiçbir alakası olmadığı gibi, arama sonuçlarına doğrudan etkisi de yoktur. Domain otoritesi hiçbir zaman SEO çalışmanızın temelini oluşturmamalıdır. Bunu rakip sitelerle rekabet ederken ölçeceğiniz bir metrik olarak değerlendirmeniz gereklidir.

Kaliteli ve devamlı içerik oluşturmaktansa alan adı otoritenizi yükseltmeye çabalamak faydadan çok zarar getirecek, Google tarafından cezalandırılmanıza bile yok açacaktır.Alan adı otoritesi 1 günde, 1 ayda, 3 ayda gelişebilecek birşey değildir. En doğrusu bunun istikrarlı ve yavaş bir şekilde geliştirilmesidir.

Teoride rakip sitenin alan adı otoritesi puanı sizin alan adınızdan yüksekse, arama sonuçlarında web sitenizden önce yer alması gerekir. Ancak gerçekte ben bunun hep aksini gördüm. Gelişigüzel tasarlanmış, modern web standartlarını desteklemeyen, mobil uyumsuz, özellikle de çöp içerikten oluşan web sitelerinin domain otoriteleri yüksek bile olsa, yeni yayına girmiş, özenle tasarım ve içeriği oluşturulan web sitelerine arama sonuçlarında yenildiğine şahit oluyorum.

DA (Domain Otoritesi) çok mu önemli? Bana sorarsanız hayır. Kaliteli içerik yazarak, linklerinizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece zaman içinde alan adı otoriteniz de yükselecektir. “Benim zamanım yok, çek ortaya karışık SEO, domain otoritemi de el at” derseniz, size bol şans diliyorum.

Moz, DA hesaplarken 40’tan fazla etkeni değerlendiriyor. Moz’un bu skoru belirlerken kullandığı başlıca faktörleri birazdan sıralayacağım.

Domain Otoritesini nasıl görebilirsiniz?

Alan adı otoritesini kontrol edebileceğiniz araçların başında Moz Open Site Explorer gelir. https://moz.com/researchtools/ose/adresinden ulaşabileceğiniz bu araç içine alan adınızı yazarak kaç puan aldığını görebilirsiniz. DA skorunuzu aynı zamanda Chrome ve Firefox tarayıcılara yükleyebileceğiniz Mozbar eklentisi ile de görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde hem kendi, hem de rakiplerinizin skorlarını daha hızlı biçimde gözlemleyebilirsiniz.

Yada sitemizde bulunan MOZARNK SORGULAMA aracı ile öğrenebilirsiniz.
WebSiteKaydet